Gönderen Konu: Yatılı okulda tecavüz şoku  (Okunma sayısı 4924 defa)

Çevrimdışı Esra Erbudak

• Esra Erbudak
  • Üye
  • Karizma 1671
Yatılı okulda tecavüz şoku
« : Aralık 25, 2006, 08:46:37 ÖS »
           Sevgili arkadaşlar, aşağıda memurlar.net'ten alınmış bir haberin linki vardır.. Lütfen tıklayıp, üyeyseniz fikirlerinizi yazın. Olaydan sadece yönetim ve rehber öğretmen sorumlu tutuluyor, bunun 2 kişilik bir mesele olmadığını ve sorumluluğun paylaşılması gerektiğini düşünüyorum.. Arkadaşımıza destek olalım.

http://www.memurlar.net/haber/60737/

Tunceli’nin Mazgirt İlçesi Akpazar Hasan Ali Yücel Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, öğrencilere tecavüz iddiasıyla sarsıldı. Okulun 3 öğrencisi, alt sınıflardaki erkek öğrencilere tecavüz ettikleri gerekçesiyle tutuklandı.

YATILI İlköğretim Bölge Okulu’ndaki skandal, okuldaki bir öğrencinin son sınıftaki 3 öğrencinin kendisine tecavüz ettiği iddiasıyla okul yönetimine başvurmasıyla ortaya çıktı. Yönetimin durumu jandarmaya bildirmesi üzerine yapılan soruşturmada, tecavüz etmekle suçlanan son sınıf öğrencileri O.E, A.B, ve B.K. gözaltına alındı. Cumhuriyet Savcılığı, bu öğrencileri Çocuk Şube Müdürlüğü’ne gönderip soruşturmalarının yapılması talimatını verdi. Tecavüz etmekle suçlanan 3 öğrencinin yapılan doktor muayenesinde ise 2’sinin tecavüze uğradığı, birine de cinsel tacizde bulunulduğu belirlendi.

BİZE DE YAPTILAR

Zanlı öğrenciler, ifadelerinde "Biz de başka öğrencilerin tecavüzüne uğradık. Akşam olduğunda kaldığımız yurtta soyunup birbirimizle yatardık. Bu durum uzun süredir böyle devam ediyordu" dedikleri öne sürüldü. Polisteki soruşturmanın ardından önceki akşam adliyeye sevk edilen öğrenciler O.E, A.B. ve B.K. tutuklandı. Soruşturma kapsamında ilk etapta, alt sınıflarda okuyan ve son sınıf öğrencilerinin tecavüzüne uğradıkları ileri sürülen 4 çocuk okuldan alınarak Tunceli Çocuk Yuvası’na yerleştirildi. Savcılık, kız öğrencilerin de kaldığı okulda, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Tunceli Valiliği, okul Müdürü Hüseyin Çetinkaya, pansiyonlardan sorumlu müdür yardımcısı Hüseyin Çadırlı ve adı açıklanmayan rehberlik öğretmenini soruşturma kapsamında açığa aldı. Valilik ayrıca, geniş kapsamlı soruşturma yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan müfettiş istedi.
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2007, 11:39:43 ÖÖ Gönderen: mtcanbay »
Ağacı kanla sulamayın, dalları sizden intikam alır. Firdevsi.

PDR forum.net

« : Aralık 25, 2006, 08:46:37 ÖS »

Çevrimdışı güncan

• Üye
  • **
  • Karizma 0
Ynt: Yatılı okulda tecavüz şoku
« Yanıtla #1 : Aralık 25, 2006, 09:51:48 ÖS »
ben bu olaydan dolayı çok üzgünüm. üzgünüm çünkü bu çocukların yaşadıları travmanın izlerini ömür boyu taşıyacaklar. hayatları hiç bir zaman eskisi gibi olmayacak. köylerine, mezralarına döndüklerinde yine böyle şeyler yaşayabilirler diye de üzgünüm.ayrıca o okulda çalışan rehber öğretmen arkadaşım için de üzgünüm. ve ona destek olmamız gerektiğini düşünüyorum.
aranızda yatılı okulda çalışan arkadaşlar var mı bilmiyorum ama ben meslek hayatımın 13 yılını yatılı okulda geçirdim. o okullarda neler olduğunu, işlerin nasıl yoluna koyulduğunu çok iyi bilirim. ve bilirim ki o okulda yaşanan şeylerin benzerleri bir çok yatılı okulda yaşanmaktadır. ve bu okulların bir kısmı ülke çapında tanınmış okullardır.
ben çalıştığım yatılı okulda yatakhanelerde ''cinsel taciz'' olduğunu biliyordum. ancak bir şey yapamamıştım. tuncelideki okulda çalışan arkadaş da bir şey yapamamış olabileceği gibi bu olaylardan da haberi olmamış olabilir.bu anlamda ben olaylarla ilgili onu sorumlu tutamıyorum. ''olur mu böyle şey bir rehber öğretmenin nası haberi olmaz'' dediğinizi duyar gibiyim. ama arkadaşlar oluyor ne yazık ki .
çünkü okullarda rehber öğretmen asli işini yaparken önü kesilebiliyor. rehber öğretmen TKY ile uğraşıyor, rehber öğretmen ders başarısızlığı ile uğraşıyor, rehebr öğretmen OKS yle ÖSS yle uğraşıyor, rehber öğretmen kopya çeken öğrenciyle uğraşıyor. ama rehber öğretmen istediği zaman öğrenciyle görüşemiyor, öğrenciden uzak tutuluyor, öğrenciyi gözlemliyemiyor.... sonra bir olay olduğunda hooop rehber öğretmen açığa alınıyor.
size yaşadığım bir şeyi daha anlatayım. okulda bir öğrencim intihara teşebbüs etti. rehberlik servisi olarak  müdürümüze gittik ve ona ''intihar bulaşıcı olabilir, bununla ilgili çalışmalar yapalım sınıflarda'' dedik. müdürümüz '' ben sizin gibi düşünmüyorum, o çocukla ilgili bir şey bu'' dedi. ve biz sınıflarda hiç bir şey yapamadık. sonra ne mi oldu bir öğrencim daha intihar teşebbüsünde bulundu ve arkasından bir öğrencim intihar etti. şimdi söyler misiniz bana suçlu kim b en mi okul idaresi mi?
hepinize iyi düşünmeler......
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2007, 11:40:28 ÖÖ Gönderen: mtcanbay »
bu kapıdan girene adını değil, derdini sorarız biz

Çevrimdışı mtcanbay

• PDR Forum.Net
  • Yönetim
  • Üye
  • Karizma 3293
« Yanıtla #2 : Aralık 25, 2006, 09:56:19 ÖS »
Bence bekleyip gelişmeleri izleyelim. Diğer öğretmenler dururken rehber öğretmenin gözaltına alınmasının bir sebebi olabilir. Rehber öğretmenler genelde yatılı okullarda nöbet tutamaz. Fakat biliyorum ki ihtiyaç ya da bilgisizlik vb olmayan sebeplerden dolayı bu yasak delinebiliyor. Bu durumda eğer rehber öğretmen nöbet tutmuyorsa çocuklar bildirmedikçe böyle bir olaydan haberdar olmasının imkanı yok. Md. Yrd. İsmi açıklanırken rehber öğretmeninde ismin açıklanmamış olması da garip.

Olayı takip edelim eğer meslektaşlarımızdan birisi bu ister rehber öğretmen ister diğer bir öğretmen ya da herhangi bir insan haksız suçlama altında kalıyorsa bu olaya müdahale edelim. Ama sabırlı olup taşları yerinde oynamanın ve bu konuda sükunetli davranmamızın daha faydalı olacağı kanaatindeyim.
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2007, 11:40:44 ÖÖ Gönderen: mtcanbay »

Çevrimdışı güncan

• Üye
  • **
  • Karizma 0
« Yanıtla #3 : Aralık 25, 2006, 10:17:15 ÖS »
arkadaşlar rehber öğretmen gözaltına alınmamış, görevden uzaklaştırılmış.bunun anlamı şudur; rehber öğretmen hakkında da soruşturma yapılıyor. okulda olan ve olacak olaylardan rehber öğretmen sorumlu tutulur. çünkü rehber öğretmenin okulda olup bitenlerden haberdar olması ve gereklerini yerine getirmesi beklenir. sorumluluğu çoktur ama yetkisi hiç yoktur rehber öğretmenin.
rehber öğretmenlerin rehberlik hizmetleri yönetmeliğene göre nöbet görevi yoktur ve nöbet tutmazlar. bu arkadaşın görevden alınmasının nedeni nöbet tutuyor olması değil yukarıda belirttiğim nedendir.yani rehber öğretmenden beklentileridir.
sevgili arkadaşım zaten ben de destek olalım derken eylem yapalım, yeri göğü inletelim demedim. ama eğer yapılacak bir şey de var ise bunu yapmalıyız. çünkü o arkadaşın yerinde hepimiz olabilirdik. şunu da unutmayın bu ülke de haklı olsan da bazen haksız olabiliyorsun ve suçsuz olsan bile suçlu duruma düşebiliyorsun. ben orada görevden alınan arkadaşı çok iyi anlıyorum ve çok kısa bir zamanda aklanmasını diliyorum
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2007, 11:40:58 ÖÖ Gönderen: mtcanbay »
bu kapıdan girene adını değil, derdini sorarız biz

Çevrimdışı coco

• Yeni Üye
  • *
  • Karizma 0
« Yanıtla #4 : Aralık 25, 2006, 10:35:32 ÖS »
bu malesef türkiyenin deyil sadece tüm dünyanın en ciddi sorunlarından biri.ve hiç bir ülke bu konuda ciddi çözümler üretebilmiş deyil. Serol taberin bir kitabını okumuştum yaklaşık on yıl önce, almanyada yapılan bir araştırmadan söz ediyor. aynen alıntılıyım. hala hafızamda. 18 yaşına gelmeden çocukların yüzde 60 ı bu tür istismara maruz kalıyor ve asıl acı tarafı bunların yüzde 80 ni kendi öz ebeveynleri tarafından maruz kalıyorlar. bizim gibi üçüncü dünya ülkelerinde bu konular bildiyim kadarıyla hiç araştırılmıyor ve özellikle kırsal kesimde bu oranların çok yüksek olduğunu düşünüyorum.
ordaki eyitimci arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. umarım onları kurban olarak seçip konuyu kapatmazlar.
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2007, 11:41:22 ÖÖ Gönderen: mtcanbay »

Çevrimdışı mtcanbay

• PDR Forum.Net
  • Yönetim
  • Üye
  • Karizma 3293
« Yanıtla #5 : Aralık 25, 2006, 10:41:35 ÖS »
Olayın iç yüzünü ve rehber öğretmenin gözaltına alınma nedenini bilmeden bu konuda hiç bir şey yapmayacağım. Sadece olayı izlemekle yetineceğim.

Rehber öğretmenlerin nöbet tutmasının yasak olduğunu bende biliyorum. ama...

Böyle bir olayda sonuçlar belli olmadan sırf meslektaşım diye kimseye sempati duyamam.

Önümüzdeki günlerde iki ihtimal çıkacak karşımıza,
1 - Rehber öğretmenin bu olayda ihmali var; Adalet ve kanunlarda ne gerekiyorsa yerine gelecektir.
2 - Rehber öğretmenin bu olayda ihmali yoktur; Adalet ve kanunlara göre suçsuz bulunacaktır. Fakat olay burda bitmeyecektir. Rehber öğretmenin günah keçisi olarak görülmüş olmasının hesabının bir noktada sorulması ya da bu konuda insanların bilinçlendirilmesi gerekeceği inancınadyım. "Neden diğer öğretmenler değilde rehber öğretmen gözaltına alınmıştır" sorusunun açıklamasının gerektiği kanaatindeyim. Bu konuda da rehberlik ve psikolojik danışma dernekleri örgütleri bulunmakta yani sivil destekçilerimizde bu konuya el atmalarında fayda olacağı düşüncesindeyim.

Sanırım bu mesajdan önce gönderdiğim mesajda tam olarak anlatmak istediklerimi anlattım. Anlaşılmayan kısımlar varsa tekrar açıklaybilirim. Rehber öğretmenler zaten nöbet tutamaz bunu 2524 sayılı tebliğler dergisindende teyit edebilirsiniz.  Fakat keşke kurallar hep yazıldığı gibi işlese...

Rehber öğretmen arkadaşım haksızlıkla karşı karşıyaysa gerekirse yeri göğü inletmenin lüzumu da yok zaten. Olaya sağduyulu yaklaşıp bekleyip olacaklara göre hareket etmenin daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Yani neden açığa alınmış hele bu bir anlaşılsın. ondan sonra üstümüze düşen görev neyse yerine getiririz. Allahtan dileğim inşallah arkdaşımın bir ihmali yoktur.
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2007, 11:42:15 ÖÖ Gönderen: mtcanbay »

Çevrimdışı Esra Erbudak

• Esra Erbudak
  • Üye
  • Karizma 1671
« Yanıtla #6 : Aralık 26, 2006, 07:26:59 ÖS »
            Sevgili arkadaşlar rehber öğretmen nöbet tutmaz, bunu ve bizi ilgilendiren tüm yönetmelikleri de biliyoruz. Ancak mevzu bu değil! Rehber öğretmen bu olaydan sorumlu tutuluyor, nöbetçi olduğu ve o gün olan olaya engel olmadığı yada fark etmediği için değil.. Okulun öğrencileri böyle bir şeyi rehber öğretmenin gözü önünde yapıyor değil tahmin edeceğiniz gibi, rehber öğretmen bu konu kendisine anlatılmadıysa yada bir şekilde duyum almadıysa olayı bilemeyecektir. Ancak olaydan neden haberi yok, bu olay nasıl oluyor da onun çalıştığı okulda yaşanıyor diye rehber öğretmen açığa alınıyor. Yani olayın olmasından ve buna engel olmamasından değil, bunu bilmemekten sorumlu tutuluyor.. 

Size daha berbat bir şey söyleyeyim siz de isterseniz bana kızın "Rehber öğretmen bu konuyu öğrenmiş fakat çekindiği için, idareye güvenmediği ve anlattığında yalnız kalacağı için söylemeye cesaret edememiş de olabilir. Cinsellik ve hele böyle yaşananı toplumuzda bir tabu ve bu yaşananlar yatılı okulların ve çocuk esirgeme kurumlarının kanayan yarası! Hepinize soruyorum elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin. Böyle bir olayı duyduğunuzda kaçınız güçlü olabilir. Aile içinde yaşanan sapkınlıklar ve tacizleri de zaman zaman duyuyorsunuz.. Tutun ki açıkladınız; ailenin yanından o çocuğu alıp, tacize son veremedikten sonra bu açıklanmış, açıklanmamış neye yarıyor. Bizde çocuğu, kadını, mağduru koruyacak bir sosyal yapı yok.. Bununla birlikte; susalım, yapanın yaptığı yanına kar kalsın demiyorum.. “NEDEN BAŞKA BİRİSİ SUÇLANMIYOR DA REHBER ÖĞRETMEN SUÇLANIYOR demişsiniz. Çünkü rehber öğretmenin bir YETKİSİ, ETKİSİ olmadığı halde YASAL SORUMLUKLARI var. Bu tip sorunların yaşanması halinde topun ucundaki kişidir rehber öğretmen. Olan her şeyi bilmesi gerektiği şeklinde bir beklenti var, bir kişinin çalıştığı kurumda yaşanan her şeyi bilmesi beklenemez, siz yoksa okulunuzda yaşanan her şeyi biliyor musunuz? Bazen bilmek acı verir, çünkü bilmek bazen işe yaramaz. Kimseye bir şey diyemezsiniz, deseniz de yardım alamazsınız.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir, her tip sorunda sorumluluk alması beklenen rehber öğretmen idari hizmetler sınıfında değil eğitim-öğretim hizmetleri sınıfındadır..Yani idari anlamda bir yetkisi yoktur.. Sevgiler hepinize kolay gelsin..
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2007, 11:42:42 ÖÖ Gönderen: mtcanbay »

sehzadeyavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 27, 2006, 10:36:59 ÖÖ »
Lisansta Psikolojik Danışma uygulaması alırken hocalarımızı ağız birliği etmişçesine şunu söylerdi: "Yaptığınız danışma sonrasında ortaya çıkan durumda hukuki bir bağ varsa bunu idareyle paylaşmalısınız; gerekirse bir tutanakla idareye durumu bildirmelisiniz. Bildirmediğiniz takdirde sorumluluğu üzerinize almışsınız ve daha sonra ortaya çıkacak her durumda ön planda olacak kişi olmuşsunuz demektir." Her ne kadar "gizlilik" temel ilkemiz de olsa terapötik süreç adli bir sürece doğru kayıyorsa biz yukardakine bağlı kalmak zorudayız. TCK'nda kemo ya da psikoterapik süreçte yetkili kılınan kişiler Psikiyatlardır. Danışma sırasında ya da sonrasında intihar eden danışan psikolojik danışmanın, psikoloğun, psikiyatrın danışanı olmasına göre durum hayli değişir. Bu konuda açığa alınan meslektaşımız konuyu yazılı olarak bildirmişse görevine iadesi zorunludur; bildirmemişse kaba tabirle başı ağrıyacaktır.

Yatılı okullardaki sorunlar her zaman vardı ve olacaktır. Biz istediğimiz kadar önleyici koruyucu ve müdalale edici (destekleyici) hizmetleri mükemmel uygulayalım, kriz anlarında elimizde yazılı bir şeyler olmadan kendimizi savunamayız. Devletin dili yazıdır; söze itibar edilmez!

Meslektaşımıza gıyabında büyük geçmiş olsun diyorum, inşallah durum daha vahim bir boyut kazanmaz.

Çevrimdışı Esra Erbudak

• Esra Erbudak
  • Üye
  • Karizma 1671
"Bilmek yetmez, bilip de bir şey yapamamak acı verir, bazen kendinizi yalnız hissedersiniz, söylediklerinize inanmazlar, desteksiz kalırsınız" demiştim. Birilerinin mağduriyeti son bulsun diye açıkladığınız şeylerden dolayı siz mağdur olursunuz.. Bilginin gizliliği yada hangi hallerde danışandan öğrendiğimizi açıklayacağımızla ilgili bize üniversitede verilen bilgilerin mini bir hatırlatmasını yapmışsın sevgili Yavuz. Hepinize teşekkür ederim konuya ilginizden ve duyarlılığınızdan dolayı, çünkü bu ülkemiz için çok önemli bir sorun.. Hem öyle bir sorun ki yapanın yaptığı yanına kar kalıyor, suçu işleyenin değil de suçu ortaya çıkaranın mağdur edildiği bir sorun.. Mağdura yardım etmek isteyenin mağdur olduğu bir sorun..
Aşağıdaki haber yatılı bölge okullarıyla ilgili rapor hazırlayan müşavirlerden Kadir Kellecioğlu'nun gerçekleri ortaya koymasından dolayı ceza alması ile ilgili bir haberdir. Tam olarak da günlerdir anlatmaya çalıştığım şeyleri açıklayan bir olaydır, okumanızı rica ediyorum

http://www.memurlar.net/haber/61144/

'YİBO'da taciz var' dedi soruşturma yedi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, yatılı ilköğretim bölge okulları ve pansiyonlu ilköğretim okullarında cinsel taciz olaylarına dikkat çeken bürokratı cezalandırma yoluna gitmişti.

Eğitimin son günlerde tek gündem maddesi yatılı okullardaki taciz olayları yaklaşık üç yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı'nın gündemine bir bürokratın raporuyla gelmişti. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in talimatıyla Türkiye genelindeki yatılı ilköğretim bölge okulu (YİBO) ve pansiyonlu ilköğretim okullarında (PİO) incelemelerde bulunan bakanlık müşavirleri raporlar hazırlayarak Bakanlığa sunmuştu.

Rapor hazırlayan müşavirlerden Kadir Kellecioğlu'nun Bingöl ilindeki incelemeleri ürküten gerçekler ortaya koymuştu. Kellecioğlu raporda, YİBO ve PİO'larda eğitim gören çocukların pasif, içine kapanık olduklarına dikkat çekerken, eğitim seviyesi yüksek velilerin çocuklarını bu kurumlara yollamadıklarını belirtmişti.

YİBO ve PİO'lar ile iç içe olan, bu okuldaki öğrenci ortamını yakından tanıyan personelin de çocuklarını kaydetmediği vurgulanan raporda, "Bu okulların çocuk psikolojisine aykırı ortamlar olduklarını halk tarafından bilinmeye başlandığı, dışarıdan görüldüğü gibi rahat sıcak bir ortam olmadıkları öğrenciler tarafından ve öğrenci velileri tarafından değişik şekillerde ifade edilmektedir. Ancak her şeye rağmen bu okulların çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinin farkında olmayan genellikle de fakir ve kültür seviyesi düşük ailelerce yoğun bir şekilde tercih edildikleri görülmektedir" görüşleri yer aldı.

TACİZ OLAYLARI YAŞANIYOR

Raporda, taciz olaylarına da dikkat çekilerek, büyük öğrenciler ile küçük öğrencilerin yoğun olarak aynı mekanları paylaşmasından kaynaklı bu tür sorunların doğduğu vurgulanmıştı.

Rapordu, "Yaşça büyük olan öğrencilerin küçükler üzerinde zaman zaman cinsel tacizleri olduğu, bunun da yetkililerce fark edilmediği ya da nadiren fark edildiği yapılan görüşmelerde ifade edilmektedir" denildi.

SORUŞTURMA AÇILDI

YİBO ve PİO'larda yaşanan çeşitli sorunları ortaya koyan Kellecioğlu, Bakanlık tarafından ödüllendirilmek bir yana cezalandırıldı.

Kellecioğlu'nun raporunun basında yer alması üzerine Bakanlık, "basına bilgi verdiği" iddiasıyla Kellecioğlu hakkında soruşturma açılmış ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına çarptırılmıştı.
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2007, 11:43:57 ÖÖ Gönderen: mtcanbay »

Çevrimdışı mtcanbay

• PDR Forum.Net
  • Yönetim
  • Üye
  • Karizma 3293
« Yanıtla #9 : Aralık 28, 2006, 06:31:38 ÖS »
Çok doğru bir o kadarda acı bir haber ve malesef yatılı okulların durumunu bu.

Ülkenin kanayan yarası. Milli eğitim, sağlık, adalet, daha nice şeyler. Biz hala kim cumhur başkanı olacak onun derdindeyiz. Gerçek problemlerimizi görmemek için sanal problemlerimizle uğraşıyoruz.

Çevrimdışı arif_ozken

• Admin
  • Üye
  • Karizma 9240
« Yanıtla #10 : Aralık 29, 2006, 01:10:52 ÖÖ »
       Yatılı okulda tecavüz şoku;                 
       tecavüz sokuyla gündeme yeniden gelen egitim sorunları, bir süre önce yerini cumhurbaskanlıgı secimlerine bırakmıstı... ve  okullarda hala siddet oluyordu... yatılı okulda cıkan olaylarla yeniden gündeme geldi.... bu konuda yeteri kadar veri elimizde olmadıgı icin meslektasımızın durumu hakkında bir yorum yapmaktan kacınmıstım bunu da mtcanbay hocamla konusmustuk... bence zamana bırakmalı elde edilecek verilerle ne yapacagımıza karar vermeli diye düşünüyorum... bakanımız gerekli önlemleri aldıgını söylüyor (zaten hep söylüyor, baska bişey yaptıgı yok) ve bizde ona güveniyormus gibi yapıp olayı akısına bırakmaktan baska bişey yapamıyoruz...
       hocam; egitim, saglık vs. gibi konular önemli olmakla birlikte bence cumhurbaskanlıgının secimleride en az bunlar kadar önemli diye düşünüyorum... ileride daha büyük problemlerle karsılasacagımızı düşünüyor ve bu konuda daha bilincli adımlar atılması gerektigini düşünüyorum... cankayaya kim cıkacak bilmiyorum ama umarım cıkan kişi laikligide yanında almayı unutmaz....
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2007, 11:44:29 ÖÖ Gönderen: mtcanbay »
Merkezinde insan iletişimi olan bir işin sınırları insan kadar sınırsızdır...

Facebook Comments